Rosters Awards 1000 Point Scorers Hall of Fame
gallery of teams and awards
view
 
VBCA Home


The Vermont Basketball Coaches’ Association

Presents

 

The Senior All-Star Game


March 18, 2006

At Windsor High School
                    
Sponsored by:

                                                                       


Bond Auto

The Farrell Distributing Corp.

Middlebury Fitness

Carquest Auto Parts

Harsch Agency of Vermont

Mulligan’s Irish Pub of Barre

Nicki Carmolli

Hemmings Motor News

New England Colonials

Casella Waste Management, Inc.

Heritage Family Credit Union

Rawlings

Chittenden Bank

IAABO Board #105

Sabby’s Pasta House

Don Clark Plumbing & Heating

Kimbell, Sherman, Ellis

Vermont Frost Heaves

Coke

Lamberton Electric

Vermont Mill Properties

Community National Bank

LaRose Surveys

Windjammer Hospitality Group

Mr. and Mrs. Richard Dailey

McDonald’s

WDEV Radio Vermont Group

Dubois Construction

McGillicuddy’s

Wholesale Express

E. P. Mahar & Sons

Mascoma Savings Bank

Windsor Pizza Chef

 

Merchants Bank

 

VBCA Home | Top
 
 

3:00 Division I and II Girls' Game

North Team                                                  South Team

No

Name

Ht.

School

No

Name

Ht.

School

10

Chelsea Jipner

5’5”

Mt. Abraham

11

Liz Forte

5’6”

Mt. St. Joseph

12

Keri Averill

5’7”

Spaulding

13

Laura Koloski

5’6”

Randolph

14

Ayla Walker

5’8”

U-32

15

Katie Hoxsie

5’8”

Middlebury

20

Kat Williams

5’9”

Mt. Mansfield

21

Natalie Marchese

5’4”

Mt. St. Joseph

22

Angie Gamache

5’8”

Rice

23

Sarah Vella

5’7”

Hartford

24

Kelly O’Brien

5’8”

Rice

25

Alyssa Sapp

5’8”

Hartford

30

Kylie Cowens

5’5”

U-32

31

Brittany Fry

5’8”

Bellows Falls

32

Kendra Dowen

5’7”

Montpelier

33

Sam Lussier

5’8”

Middlebury

34

Leslie Mencia

5’7”

Montpelier

35

Liz Temple

5’8”

Mt. St. Joseph

40

Rachel Salvatori

5’9”

CVU

41

Brianne White

5’8”

Rutland

42

Jess Jaggars

5’10”

Vergennes

43

Alex Marcell

5’9”

Mt. St. Joseph

44

Bailey Berrington

5’8”

Lyndon

45

Carson Laderoute

5’9”

Rutland

50

Laurel McWilliams

5’9”

Missisquoi

51

Jess Scott

5’9”

Burr & Burton

52

Claudia Martineau

6’2”

Spaulding

53

Nicole Leber

6’1”

Fair Haven

54

Alissa Sheftic

6’3”

Essex

55

Emma Carmichael

5’11”

Brattleboro

Injured: Sarah Reis, Milton 

Coach:  Joe James, Hartford

Coach:  Peter Quinn, Vergennes; Asst. Rob Brewer

Assistant Coach:  Bill Soule, Hartford

5:00 Division I and II Boys' Game

North Team                                                   South Team

No

Name

Ht.

School

No

Name

Ht.

School

10

Cote Bona

6’0”

Lyndon

11

Justin George

5’11”

Windsor

12

Judd Evarts

5’9”

Vergennes

13

Kevin O’Rourke

5’11”

MSJ

14

Justin Rouleau

5’11”

Spaulding

15

Brian Citro

6’3”

Rutland

20

Ben Cote

5’9”

BFA-St. Albans

21

Ben Alicea

5’6”

Randolph

22

Garrett Calkins

5’10”

St. Johnsbury

23

James Wisell

5’11”

Rutland

24

Tim MacDonnell

6’1”

Mt. Mansfield

25

Greg Bjorkman

5’9”

Windsor

30

Taylor Renaudette

6’4”

Missisquoi

31

Kellan Lewis

6’1”

Woodstock

32

Matt Glass

6’6”

Mt. Mansfield

33

Andre White

6’0”

Mt. Anthony

34

Dylan Clark

6’4”

Spaulding

35

Tyson Bry

6’3”

Woodstock

40

Ben Parker

6’4”

Harwood

41

Ernie Bove

5’9”

Mt. St. Joseph

42

Crispatrick Cox

6’3”

Spaulding

43

John Righi

6’5

Brattleboro

44

Josh Darragh

6’1

Vergennes

45

Shane Trombley

6’5”

Hartford

50

Lewis Williams

6’1”

Burlington

51

Kurt Diercksen

6’4”

Fair Haven

52

Ben Sackett

6’0”

Lyndon

53

Chris Mohn

6’3”

Bellows Falls

54

John Chaloux

6’4”

Spaulding

55

Ian Turner

6’6”

Fair Haven

Coach: Mike Kennedy, South Burlington

Injured:  Garth Fabian, Randolph

Assist. Seth Emerson, CVU; Jim Nolting, So. Burl.

Coach:  Jason Cassarino, Rultand Assistant:   Paul Clifford

     

11:00 Division III and IV Girls' Game

North Team                                                    South Team

No

Name

Ht.

School

No

Name

Ht.

School

10

Julie Gervis

5’5”

Enosburg

11

Bridget Sullivan

5’4”

Thetford

12

Linda Clements

5’3”

Oxbow

13

Ali Swanson

5’5”

Twin Valley

14

Alicia Freese

5’6”

Sharon Academy

15

Erin Mears

5’6”

Arlington

20

Paige Schlenker

5’6”

Oxbow

21

Alisha Roberts

5’6”

Arlington

22

Lacie Snow

5’6”

Northfield

23

Melissa Hughes

5’3”

West Rutland

24

Ashley Marcotte

5’6”

Cabot

25

Ashley Carleton

5’4”

West Rutland

30

 

 

 

31

Abbey Farrar

5’4”

Green Mountain

32

Maureen Driscoll

5’6”

Chelsea

33

Stacy McCullough

5’10”

Proctor

34

Sandra Sartelle

5’7”

Hazen

35

Jessica Metz

5’10”

Thetford

40

Kelli Kennison

5’9”

Enosburg

41

Heather Welch

5’11”

Thetford

42

Roz Vara

5’10”

Cabot

43

Kate Hayford

5’8”

Twin Valley

44

Whitney MacDonald

5’9”

Rivendell

45

Jen Follensbee

5’8”

Windsor

50

Ida Kruse

6’1”

Rivendell

51

Sarah Bowen

5’10”

West Rutland

52

Brooke Niquette

6’1”

Winooski

53

Mariah Wiese

6’2”

Poultney

54

Ashley Arra

6’2”

Stowe

55

Devan Lucier

5’7”

Leland & Gray

Coach:  Brian Musty, Oxbow

Coach:  Lou Seier, Black River

Assistant:  Russell Wilcox, Rivendell

Assistant: Rob Larson

1:00 Division III and IV Boys' Game

North Team                                                 South Team

No

Name

Ht.

School

No

Name

Ht.

School

10

Jesse Fitzgerald

5’8”

Cabot

11

Jamie Rajda

5’11”

West Rutland

12

Rhett Fitzgerald

5’8”

Cabot

13

Dave Borys

5’9”

Twin Valley

14

Mike Troescher

5’10”

Winooski

15

Ted Mills

6’0”

Whitcomb

20

Troy Lemay

5’10”

Hazen

21

Ryan Barrows

5’10”

Whitcomb

22

Jason Corliss

5’9”

Twinfield

23

J. T. Corey

5’10”

Arlington

24

Joe Coutu

5’9”

Danville

25

Jeff Pemberton

6’0”

Northfield

30

Brandon Cochran

5’10”

Danville

31

Cooper Green

6’4”

Black River

32

Jake Ainsworth

5’11”

BFA-Fairfax

33

David Rosso

6’1”

Twin Valley

34

Tyler Troescher

6’2”

Winooski

35

Spencer Frank

6’3”

Sharon Academy

40

Korey Woods

5’11”

Richford

41

Tim Aldigletti

6’1”

Whitcomb

42

Ryan Doyan

5’11”

Canaan

43

Jordan White

6’6”

So. Royalton

44

Jamie Davies

5’8”

Thetford

45

Dave Manning

6’1”

So. Royalton

50

Sayer Wickham

6’0”

Thetford

51

Chris Garafola

6’2”

Black River

52

Gregg Swartzenberg

6’8”

Danville

53

Joe Clough

6’2”

Blue Mountain

54

Brad Mader

6’8

Hazen

55

Ryan Adams

6’2”

Whitcomb

Injured:  Tate O’Dell, Thetford

Coach:  Robert (Stretch) Gillam, Green Mountain

Coach:  Barrett Williams, Thetford
 Assistant:   Jim Nelson, Danville

Assistant: Greg Harrington

VBCA Home | Top
   

Awards 


The Dream Dozen

(outstanding underclassmen)

Girls

 

 

Boys

 

Katie Dorey

Rice

 

Doug Anton

Burr and Burton

Kristie Dunchus

West Rutland

 

Pat Bergmann

Rice

Alyssa Herrington

Mt. Anthony

 

Ryan Boyle

Brattleboro

Kelli Hier

Rice

 

Ben Brooks

Rice

Ashley Hoyt

Arlington

 

Tyrone Conley

Burlington

Alexa Johnson

Enosburg

 

Zach Cowan

Burr and Burton

Nicole Lawton

BFA St. Albans

 

Jason Foster

Mt. St. Joseph

Evan Librizzi

Essex

 

Marcus Hass

U-32

Robbie Miner

Leland & Gray

 

Sam King

Stowe

Alyssa Nurse

Blue Mountain

 

Emmanuel Muderhwa

South Burlington

Amanda Scott

Vergennes

 

Brian Phelps

Milton

Rachel Wellman

Lamoille

 

Tristan Southworth

Hazen

Kayla Whitman

Mt. Anthony

 

 

 

Chelsea Williams

Thetford

 

 

 

Coaches' Milestone Wins

                            

100 Wins

 

300 Wins

Jeff Davis

Mt. Mansfield

 

Mike Barsalow

Fair Haven

Kim Levins

Mt. St. Joseph

 

 

 

Aaron Hill

Hazen Union

 

 

 

Matt Johnson

Burlington

 

 

 

 

Bernie Cieplicki / Jim Bashaw Memorial Grant Awards  To be Announced

 

Outstanding Service Award  David Cyr and Ernest Sule

 

Introduction of Merchants Bank Rotary Twin State Classic Coaches

Kim Levins and Mark Smith

 

VBCA Coach of the Year   To Be Announced

                                                                                   
                                   
           
VBCA Players of the Year  To Be Announced

VBCA Home | Top
   

VBCA 1000 Point Awards
(Presented at Half Time)

Karissa Doyon*

Canaan

1240

Ida Kraus

Rivendell

1013

Whitney MacDonald

Rivendell

1228

Ashley Marcotte

Cabot

1185

Erin Mears

Arlington

1081

Roz Vara

Cabot

1142

Brandon Cochran

Danville

1218

Brad Mader

Hazen

1132

David Manning

South Royalton

1112

Jamie Rajda

West Rutland

1115

David Russo

Twin Valley

1827

Laurel McWilliams

Missisquoi

1366

Matt Glass

Mt. Mansfield

1013

Ben Parker

Harwood

1032

Tyrone Conley*

Burlington

1111

*Underclassman

VBCA Home | Top

VBCA Hall of Fame Inductees
4:15 p.m.

The Inagural Class is:

Jim Bashaw—1981-1995—BFA of St. Albans
Frank Bizzarro—1960-1997—Bennington Catholic, Mt. Anthony, Mt. St. Joseph, Brattleboro, North Country, Lake Region.
Ed Burke—1959-1977—Winooski, Burlington

Bernie Cieplicki—1960-1992—Rice
Joe Corey—1986-1992--Arlington
Lenny Drew—1955-1991—Williamstown, Lyndon State, St. Johnsbury, Montpelier

Dave Fredrickson—1963-1999—Arlington, Mt. Anthony
Mona Garone—1970-1997—Bradford Academy, Oxbow
Frank Hinchey 1930-1961—West Rutland

Dean Houghton 1952-1965—Poultney
Leo “Bundsie” Keefe—1943-1964—Rutland
Dave Kinsman—1969-2002—West Rutland, Mt. St. Joseph, Castleton State, Rutland

Jean Robinson—1963-2002—Burlington, Essex
Rob Rowe—1969-1997—People’s Academy

 

VBCA Home | Top